Inne
Starożytne dywagacje Boecjusza o akustyce, czyli muzyka kosmosu
Inne Starożytne dywagacje Boecjusza o akustyce, czyli muzyka kosmosu Laura Widawska 7 Marca 2018 Mimo, że w czasach starożytnych akustykę (gr. akoustikós - dotyczący słuchu) utożsamiano jedynie z dźwiękami słyszalnymi dla ucha, historii znane są przypadki poszukiwania...
czytaj dalejJak Pitagoras wpłynął na muzykę
Badania stosunków długości strun i piszczałek przeprowadzano już w czasach wczesnohistorycznych, jednak miały one charakter wycinkowy i niedokładny. Pierwszym badaczem, który stworzył dokładne podstawy teoretycznego wyznaczania wysokości dźwięków, był sławny filozof i matematyk – Pitagoras.
czytaj dalejRekord Guinessa na najdłuższe „echo”
Zastanawialiście się kiedyś, jakie kategorie z dziedziny akustyki istnieją w Księdze rekordów Guinessa? Jedną z nich jest najdłuższe echo. Naturalnie rzecz biorąc, rekord ten dotyczy czasu pogłosu, a nie echa, ale chyba komuś nie chciało się tego sprawdzać☺
czytaj dalejSłysząc usta i widząc głos – iluzje dźwiękowe
Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak widzenie wpływa na odbiór dźwięku? Podobny temat poruszyłem w tekście o ślepych testach odsłuchowych. W tym artykule przedstawię, że nie tylko producenci sprzętu audio wykorzystują wrażenia wzrokowe, ale robimy to codziennie sami, nieświadomie, podczas rozmowy z innymi osobami.
czytaj dalejSonic boom – czyli jak pozornie nudną fizyką z liceum można wytłumaczyć fascynujące zjawisko
W tym artykule zrobimy sobie małą powtórkę ze szkoły średniej (przynajmniej z moich czasów 😉 ). Przypomnę czym jest efekt Dopplera i jakie niesie ze sobą konsekwencje. Wytłumaczę również co wspólnego z efektem dopplera ma zjawisko tzw. sonic boom.
czytaj dalej