Izolacja akustyczna
Izolacja akustyczna drzwi – szybki i skuteczny sposób
Hubert Jastrzębski, Właściciel firmy Falcon Acoustics
14 Stycznia 2018
Częstym problemem występującym w mieszkaniach prywatnych jest słaba izolacja akustyczna drzwi – czy to wejściowych, czy pomiędzy pomieszczeniami. Można temu zaradzić na kilka sposobów. Niniejszy artykuł przedstawia jeden z nich – uszczelkę w drzwiach.
W przypadku drzwi są dwa główne czynniki wpływające na izolacyjność akustyczną: szczelność oraz sztywność (masa). Istotna jest oczywiście również struktura wewnętrzna drzwi, jednak niezwykle trudno jest uzyskać dobrą izolację akustyczną drzwi w przypadku ich niskiej masy. Składa się to w całość z moimi poprzednimi badaniami, dotyczącymi izolacji drzwi pianką akustyczną. Takie metody po prostu nie działają.
Izolacja akustyczna drzwi za pomocą uszczelki
Skupmy się zatem na tym, co działa, a więc m.in. uszczelce w drzwiach. Badania przeprowadziłem na tych samych drzwiach, co w przypadku poprzednich badań, a więc starych drzwiach, wypełnionych nie wiadomo czym, ale za to z progiem. 🙂
Badanie polegało na zmierzeniu izolacyjności akustycznej z uszczelką, a następnie bez uszczelki. Drzwi były bardzo ciasno dopasowane, dlatego trzeba było je „dociągać” za każdym razem, gdy chciało się je zamknąć. Po usunięciu uszczelki czuć było wyraźny luz między drzwiami i framugą.
Słowa nie wystarczą, czas na pomiary izolacji akustycznej drzwi!
Analizując obliczenia po pomiarach sprawdzałem je 3 razy, aby mieć pewność, że zostały dobrze przeprowadzone, bo trudno było mi uwierzyć, że różnica w jednoliczbowym wskaźniku izolacyjności właściwej przybliżonej wyniosła aż 10 dB!
Rys.1 Wykres przedstawiający zmierzoną izolacyjność akustyczną właściwą przybliżoną drzwi z uszczelką i bez uszczelki
Patrząc na wykres, nasuwają się 2 główne wnioski:
- Poniżej 1250 Hz izolacyjność akustyczna drzwi ma bardzo podobny wykres, ale obniżony o niemal równe 5 dB w całym paśmie. Budziło to na początku moje wątpliwości, ale sądzę że istnieje wytłumaczenie tego faktu. Drzwi pozbawione uszczelki nie są tak mocno tłumione na brzegach, przez co ich cała powierzchnia może mocniej drgać i przenosić dźwięk na drugą stronę równomiernie w całym paśmie.
- Największy wpływ uszczelki da się zaobserwować dla częstotliwości powyżej 1500 Hz. Pokrywa się to z oceną organoleptyczą, ponieważ szum, który podczas pomiarów przedostawał się przez drzwi bez uszczelki zaczął brzmieć „sycząco”, co świadczy o przenoszeniu wysokich częstotliwości. Po tym zawsze łatwo poznać drzwi bez uszczelki. Wysokie częstotliwości zawsze łatwiej przedostają się przez małe otwory.
Różnica w paśmie 3150 Hz między jednym, a drugim pomiarem wyniosła niemal 20 dB! Co ciekawe, pasmo ok. 2 500-3 000 Hz odpowiada w dużym stopniu za zrozumienie mowy ludzkiej i prezencję wokalu, dlatego w nagraniach bardzo często podbija się to pasmo, aby lepiej go osadzić w miksie. Oznacza to tyle, że przez nieuszczelnione drzwi głos ludzki niesie się bardzo dobrze. 🙂
Podsumowanie
Podsumowując, izolacja akustyczna drzwi w bardzo dużym stopniu zależy od uszczelki. Oczywiście badanie zostało przedstawione w sposób skrajny – w przypadku drzwi źle wyregulowanych, gdzie występują nieszczelności, różnice będą mniejsze, ale z powodzeniem mogą wynieść 3-4 dB, co oznacza dwukrotny wzrost ciśnienia akustycznego po drugiej stronie drzwi.
Przed jakąkolwiek próbą wyciszenia drzwi lub wymianą ich na lepsze zachęcam najpierw do ich bardzo dobrego uszczelnienia i wyregulowania. Kiedy drzwi są najlepiej wyregulowane pod kątem akustycznym? Wtedy, gdy przy każdym zamknięciu trzeba docisnąć drzwi, aby lekko skompresować uszczelkę. Jedna z dużych sieci hoteli używa jako kryterium, karty płatniczej. Jeżeli karta zmieści się między uszczelkę, a drzwi to znaczy, że są one źle wyregulowane. Jeżeli wchodzi z dużym trudem – jest OK.
Jeżeli ten artykuł spodobał Ci się lub pomógł rozwiązać twój problem, to udostępnij go na facebooku (widget po prawej stronie na pc) oraz zapisz się na newsletter po więcej darmowej wiedzy.
Jeżeli potrzebujesz sprawdzenia izolacyjności akustycznej drzwi, zapraszam do zapoznania się z ofertą firmy 🙂
Jeśli chcesz na bieżąco dowiadywać się o ciekawostkach ze świata akustyki, zapisz się na nasz newsletter
Czytaj także
Pomiary akustyczne i projektowanie pomieszczeń odsłuchowych
Pokoje odsłuchowe coraz częściej stają się polem do współdziałania między audiofilami i akustykami. Popularność adaptacji akustycznych w prywatnych mieszkaniach i profesjonalnych pokojach odsłuchowych, z tego co widzę, cały czas rośnie, co mnie bardzo cieszy. W dzisiejszym artykule przedstawię moją propozycję wykonania pomiarów akustycznych w takim pomieszczeniu i przedstawię kilka przykładowych wyników wykonanych przeze mnie pomiarów.
czytaj dalejPomieszczenie odsłuchowe – jakich paneli użyć?
Co oznacza pojęcie „dobra akustyka pomieszczenia odsłuchowego”? Trudno to pojęcie zdefiniować jednoznacznie. Jeśli jednak mówimy o pomieszczeniu odsłuchowym w prywatnym domu, to mówiąc krótko, jest to pomieszczenie z taką akustyką, w którym właścicielowi słucha się przyjemnie muzyki na swoim sprzęcie.
czytaj dalejJak działają panele akustyczne?
Panele akustyczne można podzielić na rozpraszające, pochłaniające i odbijające. Tutaj usłyszysz jaką zmianę w brzmieniu daje każdy rodzaj.
czytaj dalej
Ciekawe choć szkoda że bardzo krótkie. Fajnie by było gdybyś przebadał jeszcze przy uszczelce wygłuszenie drzwi jako ich powierzchni. Jakiś czas temu robiłeś to bez uszczelki i tam nie za bardzo to cokolwiek zmieniło a przynajmniej ta pianka. Osobiście bardzo chciałbym zobaczyć też materiały inne niż zwykła pianka akustyczna lub coś o większej grubości 🙂
Chciałbym przeprowadzić też takie testy. Nie jestem pewien, czy uda się zrobić to w najbliższej przyszłości i akurat na naszych laboratoryjnych drzwiach ;), ale chciałbym przetestować o ile wzrośnie izolacja akustyczna np. w przypadku przylepienia mat butylowych i innych tego rodzaju.