Adaptacja akustyczna


Ślepe testy odsłuchowe- jak wybrać najlepsze głośniki?

Hubert Jastrzębski, Właściciel firmy Falcon Acoustics

14 Marca 2017

Chcesz kupić nowe kolumny. Idziesz więc do salonu odsłuchowego, ustalasz kategorię cenową, sprawdzasz brzmienie, chcesz wybrać jak najlepsze głośniki. Zastanawiasz się, jak to zrobić? Które wybrać? Te, które mają najlepszy bas? Najbardziej punktowy dźwięk? Okazuje się, że najprawdopodobniej wybierzesz te… najładniejsze.

Badania prowadzone na przestrzeni lat przez firmę Harman dowiodły, że korelacja w ocenie jakości zestawów głośnikowych przy testach odsłuchowych ślepych i wzrokowych (gdy widać, z jakiego sprzętu się słucha) jest bardzo nikła. Mimo tego, że ludzkie ucho jest świetnym narzędziem pomiarowym, to działa ono poprawnie tylko w jednych warunkach – gdy wyłączy się zmysł wzroku. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie poprawnie wybrać kolumny.

Pierwsze wrażenie

Na rys. 1 przedstawiono wyniki oceny ogólnej jakości zestawów głośnikowych, przeprowadzonej przez pracowników Harmana. Kolumny oznaczone kolorem białym i czarnym są to wysokiej klasy kolumny firmy Harman, z bardzo eleganckim wykończeniem. U.S. Competitor oznacza zestaw konkurencyjny do zestawu czarnego i białego, natomiast small sub/sat system to niedrogi zestaw kina domowego, który w swojej klasie posiada naprawdę wybitne brzmienie.

Najlepsze głośniki - testy ślepe i wzrokowe

Rys.1 Wyniki oceny ogólnej jakości dźwięku czterech zestawów głośnikowych o różnych parametrach w testach wzrokowych oraz ślepych.

Jak widać, sugestywna ocena wizualna spowodowała, że znacznie wyżej ocenione zostały elegancko wykończone zestawy Harmana. Niedrogi sprzęt za 700$, został oceniony najsłabiej. W końcu, czy tak mały i niedrogi sprzęt może grać dobrze?

Czego oko nie widziało...

Ślepe testy wykazały coś innego. Przede wszystkim różnice między wszystkimi zestawami uległy zmniejszeniu, na niekorzyść drogich kolumn. Okazało się, że nie odbiegają one od reszty tak mocno, jak na początku. Co więcej mały zestaw za 700$ okazał się lepszy, niż zestaw za 4000$!

Dalsze testy wykazały między innymi, że w testach wzrokowych ustawienie kolumn w pomieszczeniu nie miało prawie żadnego efektu. Efekt ten był słyszalny dopiero, gdy przeprowadzono ślepe testy. Wtedy okazało się, że różnice są naprawdę istotne!

Nie oko, a ucho! (Przede wszystkim słuchaj!)

Badania te wskazują jasno, że testom wzrokowym nigdy nie można w pełni ufać. Wykorzystują to producenci sprzętu audio, którzy dbają o eleganckie wykończenie, nieprzeciętny design, unikalny kolor i materiał, a mniej zwracają uwagę na jakość dźwięku. W dodatku nie prezentują pełnych danych technicznych na temat ich sprzętu, licząc, że wyjątkowa forma na pewno się sprzeda. Dlatego uważajcie moi drodzy podczas wyboru sprzętu i zamknijcie oczy chociaż na chwilę, porównując ze sobą kolejne kolumny. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam w tym, jak wybrać najlepsze głośniki. Pamiętajcie, że jeśli w coś się wierzy, to z całą pewnością się to usłyszy ☺

Jeśli chcesz na bieżąco dowiadywać się o ciekawostkach ze świata akustyki, zapisz się na nasz newsletter

Czytaj także

Pomiary akustyczne i projektowanie pomieszczeń odsłuchowych

Pokoje odsłuchowe coraz częściej stają się polem do współdziałania między audiofilami i akustykami. Popularność adaptacji akustycznych w prywatnych mieszkaniach i profesjonalnych pokojach odsłuchowych, z tego co widzę, cały czas rośnie, co mnie bardzo cieszy. W dzisiejszym artykule przedstawię moją propozycję wykonania pomiarów akustycznych w takim pomieszczeniu i przedstawię kilka przykładowych wyników wykonanych przeze mnie pomiarów.

czytaj dalej

Pomieszczenie odsłuchowe – jakich paneli użyć?

Co oznacza pojęcie „dobra akustyka pomieszczenia odsłuchowego”? Trudno to pojęcie zdefiniować jednoznacznie. Jeśli jednak mówimy o pomieszczeniu odsłuchowym w prywatnym domu, to mówiąc krótko, jest to pomieszczenie z taką akustyką, w którym właścicielowi słucha się przyjemnie muzyki na swoim sprzęcie.

czytaj dalej