Izolacja akustyczna

Izolacyjność akustyczna ścian wewnętrznych

Izolacja akustyczna Izolacja akustyczna ścian wewnętrznych Hubert Jastrzębski, Właściciel firmy Falcon Acoustics 28 Września 2017 Izolacja akustyczna ścian wewnętrznych jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na ogólny komfort akustyczny w biurze. Odpowiednio...

czytaj dalej

Czy pianka akustyczna może być skutecznym izolatorem?

Na pewno kojarzysz, jak wygląda typowa pianka akustyczna w kształcie piramidek. Jeśli nie, to znajdziesz ją w tle zapisu na newsletter pod artykułem (do czego przy okazji zachęcam) . Takie materiały, o podobnych (pochłaniających) właściwościach, jak pianka czy tynk akustyczny, często są mylone z materiałami izolacyjnymi. Przeprowadziłem zatem pomiary akustyczne, aby pokazać jak działa pianka akustyczna, użyta w roli izolatora.

czytaj dalej

Ocena izolacyjności terenowej za pomocą wskaźników laboratoryjnych? Niektórym to nie robi różnicy…

Jeśli czytałeś poprzedni artykuł z tego działu, na pewno pamiętasz, że wskaźniki izolacyjności akustycznej można podzielić na laboratoryjne i terenowe. Podczas wprowadzania nowego produktu na rynek, każdy producent materiału budowlanego powinien wykonać badania w akredytowanym laboratorium, takim jak ITB, które poświadcza o wskaźniku laboratoryjnym izolacyjności akustycznej właściwej Rw. Wielu producentów dodatkowo kusi się o prognozowanie, jak ich wyrób zachowa się w naturalnych warunkach na budowie. Cenię niezwykle takie informacje, bo nadzwyczajnie upraszczają życie, szczególnie, gdy są to dane pomiarowe, nie zaś tylko obliczenia. Nie wszyscy jednak potrafią zrobić to we właściwy sposób.

czytaj dalej

Wskaźniki izolacyjności na dźwięki powietrzne

Wyróżnia się dwa rodzaje izolacyjności materiałów budowlanych – na dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Dzisiaj opowiem o tym, jak w poprawny sposób odróżnić od siebie wskaźniki izolacyjności na dźwięki powietrzne. Opiszę różnice między wskaźnikami zmierzonymi laboratoryjnie oraz terenowo i wyjaśnię, dlaczego poprawne posługiwanie się tymi pojęciami jest tak ważne.

czytaj dalej